fbpx
Aim Academy Online

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

24-25 Class Schedule

All times are set for EASTERN. We observe daylight savings time.
We do not observe U.S. federal holidays.
Academic calendar is here.
Have questions? Request a phone consultation here.

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Algebra 1 Review (SP)
Summer 1 (Self-paced)
08.00
20.00
Michele Diggins

Algebra 2 Review (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Geometry Intensive (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Chemistry (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch


Intro to Government (SP)
09.00
20.00
Nate Gilbert


Spanish Grammar (SP)
09.00
20.00
David Nance

Personal Essay Writing
Summer
09.00
23.00
Farrar Williams
09.00
Algebra 1
Sec 1 (meets twice a week)
09.00
10.00
Michele Diggins
Algebra 1
Sec 1 (meets twice a week)
09.00
10.00
Michele Diggins

Elementary Spanish
Full-year or by Semester
09.30
10.30
David Nance

Geometry
(meets twice weekly)
10.30
11.30
Susan Habacivch

Spanish w Health
10.45
11.45
David Nance

Creative Composition 2
11.00
12.00
Kristen Roy

French 1
Section 2
11.00
12.00
Sally Barstow

Intro to AP Essay Writing
Summer 1
11.00
12.00
Lili Serbicki

Media Literacy
1st or 2nd Semesters
11.00
12.00
Nate Noorlander

Monart Guided Drawing
Section 1
11.00
12.00
Kate Pepper

Pre-Algebra
meets twice a week
11.00
12.00
Michele Diggins

Algebra 2
(meets twice weekly)
11.30
12.30
Susan Habacivch

Spanish 1
Section 1
12.00
13.00
David Nance

French Book Study: Le Petit Prince
Summer 1
12.30
13.30
Sally Barstow

Film as Literature
12.30
13.30
Farrar Williams

French 2
Section 1
12.30
13.30
Sally Barstow

Literature and Composition 9/10
Section 2
12.30
13.30
Natania Cook

AP English Language
13.00
14.00
Lili Serbicki

Anatomy and Physiology
13.00
14.00
Karen Joseph

Medieval History
13.00
14.00
Bev Graybill

Readers in Residence - Sleuth
13.00
14.00
Kristen Roy

AP Precalculus
13.00
14.30
Susan Habacivch

Spanish 2
13.30
14.30
David Nance

Creative Composition 1
14.00
15.00
Kristen Roy

English Foundations 3
14.00
15.00
Bev Graybill

French 4/5
14.00
15.00
Sally Barstow

Literature and Composition 8/9
Section 2
14.00
15.00
Natania Cook

History of Africa and Asia
Full-year or by Semester
14.00
15.00
Farrar Williams

World Geography and Cultures
1st Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert

Algebra 1
Sec 2 (meets twice a week)
14.30
15.30
Michele Diggins

Middle School Spanish
14.45
15.45
David Nance

Honors Biology
Section 2
15.00
16.00
Karen Joseph

AP Biology
15.00
16.00
Terri Kanner

Our Fifty States
15.00
16.00
Bev Graybill


Jr. High Creative Writing Camp
Summer 1
16.00
16.50
Lili Serbicki

Advanced Spanish
16.00
17.00
David Nance

Marine Science
Fall 2
16.00
17.00
Karen Joseph

Sensational Senses
Winter
16.00
17.00
Karen Joseph

The Science of Water
Spring
16.00
17.00
Karen Joseph

AP World History
(Section 1)
16.00
17.00
Farrar Williams

AP Statistics
16.00
17.30
Michele Diggins
10.00
Geometry
(meets twice weekly)
10.30
11.30
Susan Habacivch

Language Arts Lab CC2
1st &/or 2nd Semester
11.00
11.55
Kristen Roy

AP U.S. Government
11.00
12.00
Nate Gilbert

Middle School Creative Writing with Lit
Full-year or Semesters
11.00
12.00
Devon Kelly

Pre-Algebra
meets twice a week
11.00
12.00
Michele Diggins

Algebra 2
(meets twice weekly)
11.30
12.30
Susan Habacivch
Psychology
meets twice a week
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
Psychology
Class Chat
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
11.00
SAT English Prep
Summer 1 & 2
11.00
11.50
Lili Serbicki

Environmental Science
11.00
12.00
Lisa Duckworth

Literature and Composition 6/7
11.00
12.00
Natania Cook

Neuroscience
meets twice/week
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez

Life Science
Full-year or Semesters
11.00
12.00
Karen Joseph
Creative Writing
11.00
12.00
Lili Serbicki

French 1
Section 3
11.00
12.00
Sally Barstow

Neuroscience
meets twice/week
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez

Pre-Algebra Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
11.00
12.00
Michele Diggins

Speech & Debate
1st or 2nd Semester
11.00
12.00
Lisa Duckworth

U.S. History Thru Reconstruction
11.00
12.00
Nate Noorlander

Architecture for MS
11.30
12.30
David Nance

British Literature
12.00
13.00
Susan Spivey

Language Arts Lab 6/7
1st &/or 2nd Semester
12.00
13.00
Natania Cook

Algebra 1 Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
12.30
13.30
Michele Diggins

French 2
Section 2
12.30
13.30
Sally Barstow

Architecture for HS
12.45
13.45
David Nance

Forensic Science
13.00
14.00
Lisa Duckworth

Sr High Creative Writing
Summer 1
13.00
14.00
Lili Serbicki

Intro to U.S. Legal System
1st or 2nd Semester
13.00
14.00
George Sheehan

Language Arts Lab 7/8
1st &/or 2nd Semester
13.00
14.00
Natania Cook

Middle School Math 7/8
meets twice a week
13.00
14.00
Karen McCloskey

Language Arts Lab for English Foundations 1
1st &/or 2nd Semesters
13.30
14.30
Alicia Loran

AP English Literature
14.00
15.00
Lili Serbicki

French 3
Section 2
14.00
15.00
Sally Barstow

Economics and Government
14.00
15.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
1st Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
2nd Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert

Language Arts Lab 8/9/10
1st &/or 2nd Semester
14.00
15.00
Natania Cook

Spanish 1
Section 2
14.00
15.00
David Nance

Intro to Criminal Law
2nd Semester
14.30
15.30
George Sheehan

Language Arts Lab for English Foundations 2
1st &/or 2nd Semesters
14.30
15.30
Alicia Loran

Art Foundations
15.00
16.00
Heather Eades

AP Calculus AB
(meets twice weekly)
15.00
16.15
Maria Yates

AP Environmental Science
(meets twice a week)
15.00
16.30
Lisa Duckworth

French 2
Section 3
15.30
16.30
Sally Barstow

Graphic Novels
15.45
16.45
Farrar Williams

Grammar Boot Camp
1st &/or 2nd Semesters
16.00
17.00
Alicia Loran
Distinguished Scholars Program
11.00
12.00
Debra Bell
12.00
U.S. History Survey
Section 2
12.15
13.30
Lisa Hawkins

American Literature
12.30
13.30
Susan Spivey

French 3
Section 1
12.30
13.30
Sally Barstow

Literature and Composition 7/8
12.30
13.30
Natania Cook

Literature and Composition 4/5
12.30
13.30
Alicia Loran

French 1
Section 1
13.00
14.00
Megan Newman

Government and Economics
Section 1
13.00
14.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
Section 1 - 2nd Semester
13.00
14.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
1st Semester - Section 1
13.00
14.00
Nate Gilbert

Middle School Math 7/8
meets twice a week
13.00
14.00
Karen McCloskey

Physical Science: Matter & Energy
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Karen Joseph

Physics
Regular or Honors
13.00
14.15
Lisa Duckworth

English Foundations 1
13.30
14.30
Alicia Loran

Literature and Composition 8/9
Section 1
14.00
15.00
Natania Cook

Middle School Art Explorations
14.00
15.00
Heather Eades

Middle School Essay Writing
Summer 1
14.00
15.00
Lili Serbicki

World Literature
14.00
15.00
Lili Serbicki

English Foundations 2
14.30
15.30
Alicia Loran

AP US History
14.30
15.30
Lisa Hawkins

Earth Science
Full-year or Semesters
15.00
16.00
Karen Joseph

AP Chemistry
(meets twice a week)
15.00
16.30
Lisa Duckworth

Literature and Composition 9/10
Section 1
15.30
16.30
Natania Cook

Literature and Composition 5/6
15.30
16.30
Alicia Loran

Biology
Section 2
16.00
17.00
Karen Joseph

Graphic Design 1 & 2
16.00
17.15
Brian Reeves

World History I
16.00
17.15
Lisa Hawkins
AP Environmental Science
(meets twice a week - lab)
12.00
13.00
Lisa Duckworth

Government and Economics
Section 2
12.00
13.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
Section 2 - 2nd Semester
12.00
13.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
1st Semester - Section 2
12.00
13.00
Nate Gilbert
13.00
Ancient Civilizations
13.00
14.00
Bev Graybill

High School Academic Writing
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Devon Kelly

Physical Science: Chem & Phys
Year-long or Semesters
13.00
14.00
Susan Habacivch

Middle School Beginning Drawing
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Charles Baughman

Life Science
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Karen Joseph

SAT/ACT Math Prep
Fall 1, Winter, Spring
13.30
14.30
Kathryn Gomes

Language Arts Lab CC1
1st &/or 2nd Semester
14.00
14.55
Kristen Roy


Sign Language 1 (ASL)
Section 1
14.00
15.00
Rachel Nance

Biology
Section 1
14.00
15.00
Karen Joseph

World History II
14.15
15.30
Lisa Hawkins

Algebra 1
Sec 2 (meets twice a week)
14.30
15.30
Michele Diggins

High School Beginning Drawing
Full-year or Semesters
15.00
16.00
Charles Baughman

U.S. Presidents
15.00
16.00
Beverly Graybill

AP Calculus AB
(meets twice weekly)
15.00
16.15
Maria Yates

Chemistry
15.00
16.15
Susan Habacivch

Sign Language 2 (ASL)
15.15
16.15
Rachel Nance

Honors Biology
Section 1
16.00
17.00
Karen Joseph

AP Statistics Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
16.00
17.00
Michele Diggins

U.S. History Survey
Section 1
16.00
17.15
Lisa Hawkins

Geometry Intensive
Fall 1 or Spring
17.30
18.30
Susan Habacivch

Algebra 2 Review
Spring
18.30
19.30
Susan Habacivch
14.00
AP Chemistry
(meets twice a week - lab)
14.00
15.00
Lisa Duckworth
15.00
16.00
17.00
AP World History
(Section 2)
17.00
18.00
Farrar Williams
18.00
Board Game Design
18.00
19.00
David Nance

Algebra 1 Review
Summer 1
18.30
19.30
Michele Diggins

Pre-Algebra Review
Summer 1
19.45
20.45
Michele Diggins
AP English Language
18.00
19.00
Lili Serbicki
19.00
20.00
21.00
22.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
09.00
Elementary Spanish
Full-year or by Semester
09.30
10.30
David Nance
10.00
11.00
Monart Guided Drawing
Section 1
11.00
12.00
Kate Pepper
12.00
Literature and Composition 4/5
12.30
13.30
Alicia Loran

English Foundations 1
13.30
14.30
Alicia Loran
13.00
Readers in Residence - Sleuth
13.00
14.00
Kristen Roy
14.00
Language Arts Lab CC1
1st &/or 2nd Semester
14.00
14.55
Kristen Roy
Creative Composition 1
14.00
15.00
Kristen Roy
15.00
U.S. Presidents
15.00
16.00
Beverly Graybill
Literature and Composition 5/6
15.30
16.30
Alicia Loran
Our Fifty States
15.00
16.00
Bev Graybill
16.00
Marine Science
Fall 2
16.00
17.00
Karen Joseph

The Science of Water
Spring
16.00
17.00
Karen Joseph

Monday

Tuesday

Wednesday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
09.00
Algebra 1
Sec 1 (meets twice a week)
09.00
10.00
Michele Diggins
Algebra 1
Sec 1 (meets twice a week)
09.00
10.00
Michele Diggins
10.00
Geometry
(meets twice weekly)
10.30
11.30
Susan Habacivch

Language Arts Lab CC2
1st &/or 2nd Semester
11.00
11.55
Kristen Roy

Middle School Creative Writing with Lit
Full-year or Semesters
11.00
12.00
Devon Kelly

Pre-Algebra
meets twice a week
11.00
12.00
Michele Diggins
Geometry
(meets twice weekly)
10.30
11.30
Susan Habacivch

Spanish w Health
10.45
11.45
David Nance

Creative Composition 2
11.00
12.00
Kristen Roy

French 1
Section 2
11.00
12.00
Sally Barstow

Pre-Algebra
meets twice a week
11.00
12.00
Michele Diggins
11.00
Literature and Composition 6/7
11.00
12.00
Natania Cook

Life Science
Full-year or Semesters
11.00
12.00
Karen Joseph
French 1
Section 3
11.00
12.00
Sally Barstow

Pre-Algebra Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
11.00
12.00
Michele Diggins

Architecture for MS
11.30
12.30
David Nance

Language Arts Lab 6/7
1st &/or 2nd Semester
12.00
13.00
Natania Cook

Architecture for HS
12.45
13.45
David Nance

Language Arts Lab 7/8
1st &/or 2nd Semester
13.00
14.00
Natania Cook

Middle School Math 7/8
meets twice a week
13.00
14.00
Karen McCloskey

Language Arts Lab for English Foundations 1
1st &/or 2nd Semesters
13.30
14.30
Alicia Loran

Language Arts Lab 8/9/10
1st &/or 2nd Semester
14.00
15.00
Natania Cook

Spanish 1
Section 2
14.00
15.00
David Nance

Language Arts Lab for English Foundations 2
1st &/or 2nd Semesters
14.30
15.30
Alicia Loran
12.00
Literature and Composition 7/8
12.30
13.30
Natania Cook

French 1
Section 1
13.00
14.00
Megan Newman

Middle School Math 7/8
meets twice a week
13.00
14.00
Karen McCloskey

Physical Science: Matter & Energy
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Karen Joseph

English Foundations 1
13.30
14.30
Alicia Loran

Literature and Composition 8/9
Section 1
14.00
15.00
Natania Cook

Middle School Art Explorations
14.00
15.00
Heather Eades

Middle School Essay Writing
Summer 1
14.00
15.00
Lili Serbicki

English Foundations 2
14.30
15.30
Alicia Loran

Earth Science
Full-year or Semesters
15.00
16.00
Karen Joseph

Literature and Composition 5/6
15.30
16.30
Alicia Loran
Spanish 1
Section 1
12.00
13.00
David Nance
13.00
Ancient Civilizations
13.00
14.00
Bev Graybill

Middle School Beginning Drawing
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Charles Baughman

Life Science
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Karen Joseph
Medieval History
13.00
14.00
Bev Graybill

Readers in Residence - Sleuth
13.00
14.00
Kristen Roy

Spanish 2
13.30
14.30
David Nance

Creative Composition 1
14.00
15.00
Kristen Roy

English Foundations 3
14.00
15.00
Bev Graybill

Literature and Composition 8/9
Section 2
14.00
15.00
Natania Cook

World Geography and Cultures
1st Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert

Algebra 1
Sec 2 (meets twice a week)
14.30
15.30
Michele Diggins

Middle School Spanish
14.45
15.45
David Nance

Our Fifty States
15.00
16.00
Bev Graybill
14.00
Language Arts Lab CC1
1st &/or 2nd Semester
14.00
14.55
Kristen Roy


Sign Language 1 (ASL)
Section 1
14.00
15.00
Rachel Nance

Algebra 1
Sec 2 (meets twice a week)
14.30
15.30
Michele Diggins

U.S. Presidents
15.00
16.00
Beverly Graybill

Sign Language 2 (ASL)
15.15
16.15
Rachel Nance
15.00
16.00
Jr. High Creative Writing Camp
Summer 1
16.00
16.50
Lili Serbicki

Marine Science
Fall 2
16.00
17.00
Karen Joseph

Sensational Senses
Winter
16.00
17.00
Karen Joseph

The Science of Water
Spring
16.00
17.00
Karen Joseph
Grammar Boot Camp
1st &/or 2nd Semesters
16.00
17.00
Alicia Loran
17.00
18.00
19.00
Pre-Algebra Review
Summer 1
19.45
20.45
Michele Diggins
20.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Algebra 1 Review (SP)
Summer 1 (Self-paced)
08.00
20.00
Michele Diggins

Algebra 2 Review (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Geometry Intensive (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Chemistry (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch


Intro to Government (SP)
09.00
20.00
Nate Gilbert

09.00
Algebra 1
Sec 1 (meets twice a week)
09.00
10.00
Michele Diggins
Algebra 1
Sec 1 (meets twice a week)
09.00
10.00
Michele Diggins
10.00
Geometry
(meets twice weekly)
10.30
11.30
Susan Habacivch

AP U.S. Government
11.00
12.00
Nate Gilbert

Algebra 2
(meets twice weekly)
11.30
12.30
Susan Habacivch
Psychology
meets twice a week
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
Geometry
(meets twice weekly)
10.30
11.30
Susan Habacivch

Spanish w Health
10.45
11.45
David Nance

French 1
Section 2
11.00
12.00
Sally Barstow

Intro to AP Essay Writing
Summer 1
11.00
12.00
Lili Serbicki

Media Literacy
1st or 2nd Semesters
11.00
12.00
Nate Noorlander

Algebra 2
(meets twice weekly)
11.30
12.30
Susan Habacivch

Spanish 1
Section 1
12.00
13.00
David Nance

French Book Study: Le Petit Prince
Summer 1
12.30
13.30
Sally Barstow

Film as Literature
12.30
13.30
Farrar Williams

French 2
Section 1
12.30
13.30
Sally Barstow

Literature and Composition 9/10
Section 2
12.30
13.30
Natania Cook

AP English Language
13.00
14.00
Lili Serbicki

Anatomy and Physiology
13.00
14.00
Karen Joseph

AP Precalculus
13.00
14.30
Susan Habacivch

Spanish 2
13.30
14.30
David Nance

French 4/5
14.00
15.00
Sally Barstow

Literature and Composition 8/9
Section 2
14.00
15.00
Natania Cook

History of Africa and Asia
Full-year or by Semester
14.00
15.00
Farrar Williams

World Geography and Cultures
1st Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert

Algebra 1
Sec 2 (meets twice a week)
14.30
15.30
Michele Diggins

Honors Biology
Section 2
15.00
16.00
Karen Joseph

AP Biology
15.00
16.00
Terri Kanner


Advanced Spanish
16.00
17.00
David Nance

AP World History
(Section 1)
16.00
17.00
Farrar Williams

AP Statistics
16.00
17.30
Michele Diggins
Psychology
Class Chat
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
11.00
SAT English Prep
Summer 1 & 2
11.00
11.50
Lili Serbicki

Environmental Science
11.00
12.00
Lisa Duckworth

Neuroscience
meets twice/week
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez
Creative Writing
11.00
12.00
Lili Serbicki

French 1
Section 3
11.00
12.00
Sally Barstow

Neuroscience
meets twice/week
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez

Pre-Algebra Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
11.00
12.00
Michele Diggins

Speech & Debate
1st or 2nd Semester
11.00
12.00
Lisa Duckworth

U.S. History Thru Reconstruction
11.00
12.00
Nate Noorlander
Distinguished Scholars Program
11.00
12.00
Debra Bell
12.00
U.S. History Survey
Section 2
12.15
13.30
Lisa Hawkins

American Literature
12.30
13.30
Susan Spivey

French 3
Section 1
12.30
13.30
Sally Barstow

French 1
Section 1
13.00
14.00
Megan Newman

Government and Economics
Section 1
13.00
14.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
Section 1 - 2nd Semester
13.00
14.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
1st Semester - Section 1
13.00
14.00
Nate Gilbert

Physics
Regular or Honors
13.00
14.15
Lisa Duckworth

Literature and Composition 8/9
Section 1
14.00
15.00
Natania Cook

World Literature
14.00
15.00
Lili Serbicki

English Foundations 2
14.30
15.30
Alicia Loran

AP US History
14.30
15.30
Lisa Hawkins

AP Chemistry
(meets twice a week)
15.00
16.30
Lisa Duckworth

Literature and Composition 9/10
Section 1
15.30
16.30
Natania Cook

Biology
Section 2
16.00
17.00
Karen Joseph

Graphic Design 1 & 2
16.00
17.15
Brian Reeves

World History I
16.00
17.15
Lisa Hawkins
British Literature
12.00
13.00
Susan Spivey

Algebra 1 Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
12.30
13.30
Michele Diggins

French 2
Section 2
12.30
13.30
Sally Barstow

Sr High Creative Writing
Summer 1
13.00
14.00
Lili Serbicki

Intro to U.S. Legal System
1st or 2nd Semester
13.00
14.00
George Sheehan
AP Environmental Science
(meets twice a week - lab)
12.00
13.00
Lisa Duckworth

Government and Economics
Section 2
12.00
13.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
Section 2 - 2nd Semester
12.00
13.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
1st Semester - Section 2
12.00
13.00
Nate Gilbert
13.00
High School Academic Writing
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Devon Kelly

Physical Science: Chem & Phys
Year-long or Semesters
13.00
14.00
Susan Habacivch

SAT/ACT Math Prep
Fall 1, Winter, Spring
13.30
14.30
Kathryn Gomes

Sign Language 1 (ASL)
Section 1
14.00
15.00
Rachel Nance

Biology
Section 1
14.00
15.00
Karen Joseph

World History II
14.15
15.30
Lisa Hawkins

Algebra 1
Sec 2 (meets twice a week)
14.30
15.30
Michele Diggins

High School Beginning Drawing
Full-year or Semesters
15.00
16.00
Charles Baughman

AP Calculus AB
(meets twice weekly)
15.00
16.15
Maria Yates

Chemistry
15.00
16.15
Susan Habacivch

Sign Language 2 (ASL)
15.15
16.15
Rachel Nance

Honors Biology
Section 1
16.00
17.00
Karen Joseph

AP Statistics Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
16.00
17.00
Michele Diggins

U.S. History Survey
Section 1
16.00
17.15
Lisa Hawkins

Geometry Intensive
Fall 1 or Spring
17.30
18.30
Susan Habacivch

Algebra 2 Review
Spring
18.30
19.30
Susan Habacivch
14.00
AP English Literature
14.00
15.00
Lili Serbicki

French 3
Section 2
14.00
15.00
Sally Barstow

Economics and Government
14.00
15.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
1st Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
2nd Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert

Language Arts Lab 8/9/10
1st &/or 2nd Semester
14.00
15.00
Natania Cook

Spanish 1
Section 2
14.00
15.00
David Nance

Intro to Criminal Law
2nd Semester
14.30
15.30
George Sheehan

Art Foundations
15.00
16.00
Heather Eades

AP Calculus AB
(meets twice weekly)
15.00
16.15
Maria Yates

AP Environmental Science
(meets twice a week)
15.00
16.30
Lisa Duckworth

French 2
Section 3
15.30
16.30
Sally Barstow

Graphic Novels
15.45
16.45
Farrar Williams
AP Chemistry
(meets twice a week - lab)
14.00
15.00
Lisa Duckworth
15.00
16.00
17.00
AP World History
(Section 2)
17.00
18.00
Farrar Williams
18.00
Board Game Design
18.00
19.00
David Nance

Algebra 1 Review
Summer 1
18.30
19.30
Michele Diggins
AP English Language
18.00
19.00
Lili Serbicki
19.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
11.00
AP U.S. Government
11.00
12.00
Nate Gilbert
12.00
AP Environmental Science
(meets twice a week - lab)
12.00
13.00
Lisa Duckworth
13.00
AP English Language
13.00
14.00
Lili Serbicki

AP Precalculus
13.00
14.30
Susan Habacivch
14.00
AP US History
14.30
15.30
Lisa Hawkins

AP Chemistry
(meets twice a week)
15.00
16.30
Lisa Duckworth
AP English Literature
14.00
15.00
Lili Serbicki
AP Chemistry
(meets twice a week - lab)
14.00
15.00
Lisa Duckworth
15.00
AP Calculus AB
(meets twice weekly)
15.00
16.15
Maria Yates
AP Biology
15.00
16.00
Terri Kanner
AP Calculus AB
(meets twice weekly)
15.00
16.15
Maria Yates

AP Environmental Science
(meets twice a week)
15.00
16.30
Lisa Duckworth
16.00
AP World History
(Section 1)
16.00
17.00
Farrar Williams

AP Statistics
16.00
17.30
Michele Diggins
17.00
AP World History
(Section 2)
17.00
18.00
Farrar Williams
18.00
AP English Language
18.00
19.00
Lili Serbicki

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Algebra 1 Review (SP)
Summer 1 (Self-paced)
08.00
20.00
Michele Diggins

Algebra 2 Review (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Geometry Intensive (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch


Spanish Grammar (SP)
09.00
20.00
David Nance

Personal Essay Writing
Summer
09.00
23.00
Farrar Williams
09.00
10.00
11.00
SAT English Prep
Summer 1 & 2
11.00
11.50
Lili Serbicki
Intro to AP Essay Writing
Summer 1
11.00
12.00
Lili Serbicki

Monart Guided Drawing
Section 1
11.00
12.00
Kate Pepper
12.00
French Book Study: Le Petit Prince
Summer 1
12.30
13.30
Sally Barstow
13.00
Middle School Beginning Drawing
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Charles Baughman

SAT/ACT Math Prep
Fall 1, Winter, Spring
13.30
14.30
Kathryn Gomes
Sr High Creative Writing
Summer 1
13.00
14.00
Lili Serbicki
14.00
Middle School Essay Writing
Summer 1
14.00
15.00
Lili Serbicki
15.00
16.00
Jr. High Creative Writing Camp
Summer 1
16.00
16.50
Lili Serbicki

Marine Science
Fall 2
16.00
17.00
Karen Joseph

Sensational Senses
Winter
16.00
17.00
Karen Joseph

The Science of Water
Spring
16.00
17.00
Karen Joseph
17.00
Geometry Intensive
Fall 1 or Spring
17.30
18.30
Susan Habacivch

Algebra 2 Review
Spring
18.30
19.30
Susan Habacivch
18.00
Algebra 1 Review
Summer 1
18.30
19.30
Michele Diggins

Pre-Algebra Review
Summer 1
19.45
20.45
Michele Diggins
19.00
20.00
21.00
22.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Geometry Intensive (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Intro to Government (SP)
09.00
20.00
Nate Gilbert


Personal Essay Writing
Summer
09.00
23.00
Farrar Williams
09.00
Elementary Spanish
Full-year or by Semester
09.30
10.30
David Nance
10.00
11.00
Language Arts Lab CC2
1st &/or 2nd Semester
11.00
11.55
Kristen Roy

Middle School Creative Writing with Lit
Full-year or Semesters
11.00
12.00
Devon Kelly
Life Science
Full-year or Semesters
11.00
12.00
Karen Joseph
Media Literacy
1st or 2nd Semesters
11.00
12.00
Nate Noorlander

Monart Guided Drawing
Section 1
11.00
12.00
Kate Pepper
Pre-Algebra Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
11.00
12.00
Michele Diggins
12.00
American Literature
12.30
13.30
Susan Spivey

Introduction to Economics
Section 1 - 2nd Semester
13.00
14.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
1st Semester - Section 1
13.00
14.00
Nate Gilbert

Physical Science: Matter & Energy
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Karen Joseph
Language Arts Lab 6/7
1st &/or 2nd Semester
12.00
13.00
Natania Cook

Algebra 1 Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
12.30
13.30
Michele Diggins

Intro to U.S. Legal System
1st or 2nd Semester
13.00
14.00
George Sheehan

Language Arts Lab 7/8
1st &/or 2nd Semester
13.00
14.00
Natania Cook

Language Arts Lab for English Foundations 1
1st &/or 2nd Semesters
13.30
14.30
Alicia Loran

Introduction to Economics
1st Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
2nd Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert

Language Arts Lab 8/9/10
1st &/or 2nd Semester
14.00
15.00
Natania Cook

Intro to Criminal Law
2nd Semester
14.30
15.30
George Sheehan

Language Arts Lab for English Foundations 2
1st &/or 2nd Semesters
14.30
15.30
Alicia Loran
Introduction to Economics
Section 2 - 2nd Semester
12.00
13.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
1st Semester - Section 2
12.00
13.00
Nate Gilbert
13.00
High School Academic Writing
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Devon Kelly

Physical Science: Chem & Phys
Year-long or Semesters
13.00
14.00
Susan Habacivch

Middle School Beginning Drawing
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Charles Baughman

Life Science
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Karen Joseph
14.00
Language Arts Lab CC1
1st &/or 2nd Semester
14.00
14.55
Kristen Roy
15.00
High School Beginning Drawing
Full-year or Semesters
15.00
16.00
Charles Baughman

Sensational Senses
Winter
16.00
17.00
Karen Joseph
16.00
AP Statistics Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
16.00
17.00
Michele Diggins
Grammar Boot Camp
1st &/or 2nd Semesters
16.00
17.00
Alicia Loran
17.00
Geometry Intensive
Fall 1 or Spring
17.30
18.30
Susan Habacivch

Algebra 2 Review
Spring
18.30
19.30
Susan Habacivch
18.00
19.00
20.00
21.00
22.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
09.00
Personal Essay Writing
Summer
09.00
23.00
Farrar Williams
10.00
11.00
Language Arts Lab CC2
1st &/or 2nd Semester
11.00
11.55
Kristen Roy

Middle School Creative Writing with Lit
Full-year or Semesters
11.00
12.00
Devon Kelly
SAT English Prep
Summer 1 & 2
11.00
11.50
Lili Serbicki

Literature and Composition 6/7
11.00
12.00
Natania Cook
Creative Composition 2
11.00
12.00
Kristen Roy

Intro to AP Essay Writing
Summer 1
11.00
12.00
Lili Serbicki

Media Literacy
1st or 2nd Semesters
11.00
12.00
Nate Noorlander
Creative Writing
11.00
12.00
Lili Serbicki

Speech & Debate
1st or 2nd Semester
11.00
12.00
Lisa Duckworth
12.00
American Literature
12.30
13.30
Susan Spivey

Literature and Composition 7/8
12.30
13.30
Natania Cook

Literature and Composition 4/5
12.30
13.30
Alicia Loran

English Foundations 1
13.30
14.30
Alicia Loran

Literature and Composition 8/9
Section 1
14.00
15.00
Natania Cook

Middle School Essay Writing
Summer 1
14.00
15.00
Lili Serbicki

World Literature
14.00
15.00
Lili Serbicki

English Foundations 2
14.30
15.30
Alicia Loran

Literature and Composition 9/10
Section 1
15.30
16.30
Natania Cook

Literature and Composition 5/6
15.30
16.30
Alicia Loran
Film as Literature
12.30
13.30
Farrar Williams

Literature and Composition 9/10
Section 2
12.30
13.30
Natania Cook

AP English Language
13.00
14.00
Lili Serbicki

Readers in Residence - Sleuth
13.00
14.00
Kristen Roy
British Literature
12.00
13.00
Susan Spivey

Language Arts Lab 6/7
1st &/or 2nd Semester
12.00
13.00
Natania Cook
13.00
High School Academic Writing
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Devon Kelly
Sr High Creative Writing
Summer 1
13.00
14.00
Lili Serbicki

Language Arts Lab 7/8
1st &/or 2nd Semester
13.00
14.00
Natania Cook

Language Arts Lab for English Foundations 1
1st &/or 2nd Semesters
13.30
14.30
Alicia Loran

AP English Literature
14.00
15.00
Lili Serbicki

Language Arts Lab 8/9/10
1st &/or 2nd Semester
14.00
15.00
Natania Cook

Language Arts Lab for English Foundations 2
1st &/or 2nd Semesters
14.30
15.30
Alicia Loran

Graphic Novels
15.45
16.45
Farrar Williams

Grammar Boot Camp
1st &/or 2nd Semesters
16.00
17.00
Alicia Loran
14.00
Language Arts Lab CC1
1st &/or 2nd Semester
14.00
14.55
Kristen Roy
Creative Composition 1
14.00
15.00
Kristen Roy

English Foundations 3
14.00
15.00
Bev Graybill

Literature and Composition 8/9
Section 2
14.00
15.00
Natania Cook
15.00
16.00
Jr. High Creative Writing Camp
Summer 1
16.00
16.50
Lili Serbicki
17.00
18.00
AP English Language
18.00
19.00
Lili Serbicki
19.00
20.00
21.00
22.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
09.00
Elementary Spanish
Full-year or by Semester
09.30
10.30
David Nance

Spanish w Health
10.45
11.45
David Nance

French 1
Section 2
11.00
12.00
Sally Barstow
Spanish Grammar (SP)
09.00
20.00
David Nance
10.00
11.00
French 1
Section 3
11.00
12.00
Sally Barstow
12.00
French 3
Section 1
12.30
13.30
Sally Barstow

French 1
Section 1
13.00
14.00
Megan Newman
Spanish 1
Section 1
12.00
13.00
David Nance

French Book Study: Le Petit Prince
Summer 1
12.30
13.30
Sally Barstow

French 2
Section 1
12.30
13.30
Sally Barstow

Spanish 2
13.30
14.30
David Nance

French 4/5
14.00
15.00
Sally Barstow

Middle School Spanish
14.45
15.45
David Nance
French 2
Section 2
12.30
13.30
Sally Barstow
13.00
14.00
Sign Language 1 (ASL)
Section 1
14.00
15.00
Rachel Nance
French 3
Section 2
14.00
15.00
Sally Barstow

Spanish 1
Section 2
14.00
15.00
David Nance
15.00
Sign Language 2 (ASL)
15.15
16.15
Rachel Nance
French 2
Section 3
15.30
16.30
Sally Barstow
16.00
Advanced Spanish
16.00
17.00
David Nance
17.00
18.00
19.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Algebra 1 Review (SP)
Summer 1 (Self-paced)
08.00
20.00
Michele Diggins

Algebra 2 Review (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Geometry Intensive (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

09.00
Algebra 1
Sec 1 (meets twice a week)
09.00
10.00
Michele Diggins
Algebra 1
Sec 1 (meets twice a week)
09.00
10.00
Michele Diggins
10.00
Geometry
(meets twice weekly)
10.30
11.30
Susan Habacivch

Pre-Algebra
meets twice a week
11.00
12.00
Michele Diggins

Algebra 2
(meets twice weekly)
11.30
12.30
Susan Habacivch
Geometry
(meets twice weekly)
10.30
11.30
Susan Habacivch

Pre-Algebra
meets twice a week
11.00
12.00
Michele Diggins

Algebra 2
(meets twice weekly)
11.30
12.30
Susan Habacivch
11.00
Pre-Algebra Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
11.00
12.00
Michele Diggins
12.00
Algebra 1 Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
12.30
13.30
Michele Diggins

Middle School Math 7/8
meets twice a week
13.00
14.00
Karen McCloskey
13.00
SAT/ACT Math Prep
Fall 1, Winter, Spring
13.30
14.30
Kathryn Gomes

Algebra 1
Sec 2 (meets twice a week)
14.30
15.30
Michele Diggins

AP Calculus AB
(meets twice weekly)
15.00
16.15
Maria Yates

AP Statistics Math Lab
1st &/or 2nd Semesters
16.00
17.00
Michele Diggins
Middle School Math 7/8
meets twice a week
13.00
14.00
Karen McCloskey
AP Precalculus
13.00
14.30
Susan Habacivch

Algebra 1
Sec 2 (meets twice a week)
14.30
15.30
Michele Diggins
14.00
15.00
AP Calculus AB
(meets twice weekly)
15.00
16.15
Maria Yates
16.00
AP Statistics
16.00
17.30
Michele Diggins
17.00
Geometry Intensive
Fall 1 or Spring
17.30
18.30
Susan Habacivch

Algebra 2 Review
Spring
18.30
19.30
Susan Habacivch
18.00
Algebra 1 Review
Summer 1
18.30
19.30
Michele Diggins

Pre-Algebra Review
Summer 1
19.45
20.45
Michele Diggins
19.00
20.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Chemistry (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch
09.00
10.00
Psychology
meets twice a week
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
Psychology
Class Chat
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
11.00
Environmental Science
11.00
12.00
Lisa Duckworth

Neuroscience
meets twice/week
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez

Life Science
Full-year or Semesters
11.00
12.00
Karen Joseph
Neuroscience
meets twice/week
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez
12.00
AP Environmental Science
(meets twice a week - lab)
12.00
13.00
Lisa Duckworth
13.00
Physical Science: Chem & Phys
Year-long or Semesters
13.00
14.00
Susan Habacivch

Life Science
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Karen Joseph
Physical Science: Matter & Energy
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Karen Joseph

Physics
Regular or Honors
13.00
14.15
Lisa Duckworth
Anatomy and Physiology
13.00
14.00
Karen Joseph
Forensic Science
13.00
14.00
Lisa Duckworth
14.00
Biology
Section 1
14.00
15.00
Karen Joseph
AP Chemistry
(meets twice a week - lab)
14.00
15.00
Lisa Duckworth
15.00
Chemistry
15.00
16.15
Susan Habacivch

Honors Biology
Section 1
16.00
17.00
Karen Joseph
Earth Science
Full-year or Semesters
15.00
16.00
Karen Joseph

AP Chemistry
(meets twice a week)
15.00
16.30
Lisa Duckworth

Biology
Section 2
16.00
17.00
Karen Joseph
Honors Biology
Section 2
15.00
16.00
Karen Joseph

AP Biology
15.00
16.00
Terri Kanner
AP Environmental Science
(meets twice a week)
15.00
16.30
Lisa Duckworth
16.00
Marine Science
Fall 2
16.00
17.00
Karen Joseph

Sensational Senses
Winter
16.00
17.00
Karen Joseph

The Science of Water
Spring
16.00
17.00
Karen Joseph
17.00
18.00
19.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Algebra 1 Review (SP)
Summer 1 (Self-paced)
08.00
20.00
Michele Diggins

Algebra 2 Review (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Geometry Intensive (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Chemistry (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch


Intro to Government (SP)
09.00
20.00
Nate Gilbert


Spanish Grammar (SP)
09.00
20.00
David Nance
09.00
10.00
11.00
12.00
13.00
14.00
15.00
16.00
17.00
18.00
19.00

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
09.00
Intro to Government (SP)
09.00
20.00
Nate Gilbert
10.00
Psychology
meets twice a week
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
Psychology
Class Chat
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
11.00
AP U.S. Government
11.00
12.00
Nate Gilbert
Neuroscience
meets twice/week
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez
Neuroscience
meets twice/week
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez

Speech & Debate
1st or 2nd Semester
11.00
12.00
Lisa Duckworth

U.S. History Thru Reconstruction
11.00
12.00
Nate Noorlander
12.00
U.S. History Survey
Section 2
12.15
13.30
Lisa Hawkins

Government and Economics
Section 1
13.00
14.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
Section 1 - 2nd Semester
13.00
14.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
1st Semester - Section 1
13.00
14.00
Nate Gilbert
Government and Economics
Section 2
12.00
13.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
Section 2 - 2nd Semester
12.00
13.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
1st Semester - Section 2
12.00
13.00
Nate Gilbert
13.00
Ancient Civilizations
13.00
14.00
Bev Graybill
Medieval History
13.00
14.00
Bev Graybill
Intro to U.S. Legal System
1st or 2nd Semester
13.00
14.00
George Sheehan
14.00
World History II
14.15
15.30
Lisa Hawkins

U.S. Presidents
15.00
16.00
Beverly Graybill
AP US History
14.30
15.30
Lisa Hawkins
History of Africa and Asia
Full-year or by Semester
14.00
15.00
Farrar Williams

World Geography and Cultures
1st Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert
Economics and Government
14.00
15.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
1st Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert

Introduction to Government
2nd Semester
14.00
15.00
Nate Gilbert

Intro to Criminal Law
2nd Semester
14.30
15.30
George Sheehan
15.00
Our Fifty States
15.00
16.00
Bev Graybill
16.00
U.S. History Survey
Section 1
16.00
17.15
Lisa Hawkins
World History I
16.00
17.15
Lisa Hawkins
AP World History
(Section 1)
16.00
17.00
Farrar Williams
17.00
AP World History
(Section 2)
17.00
18.00
Farrar Williams
18.00
19.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
11.00
Monart Guided Drawing
Section 1
11.00
12.00
Kate Pepper
Architecture for MS
11.30
12.30
David Nance

Architecture for HS
12.45
13.45
David Nance
12.00
13.00
Middle School Beginning Drawing
Full-year or Semesters
13.00
14.00
Charles Baughman
14.00
Middle School Art Explorations
14.00
15.00
Heather Eades
15.00
High School Beginning Drawing
Full-year or Semesters
15.00
16.00
Charles Baughman
Art Foundations
15.00
16.00
Heather Eades
16.00
Graphic Design 1 & 2
16.00
17.15
Brian Reeves
17.00
18.00
Board Game Design
18.00
19.00
David Nance

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

No events available!